Kryeredaktori i “Pro Armenia” (Maj 1901) : “Ismail Qemali, një burrështetas i aftë dhe shumë popullor në Shqipëri, i përndjekur nga regjimi i Abdul Hamidit ”

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  5 Tetor 2017 Kryeredaktori i gazetës “Pro Armenia”, Pierre Quillard, ka botuar, me 10 maj 1901, …

Sfidat e Merkelit pas zgjedhjeve

Nga Joschka Fischer*, Tagesspiegel Rezultati i zgjedhjeve federale të Gjermanisë të dielën ishte i papritur dhe shqetësues, të paktën për standardet …

Porosi në vend të rikujtimit

Nga: Ines Pohl Pak pas zgjedhjeve për Bundestagun, dita e ribashkimit të Gjermanisë vjen në një kohë kur Gjermania lufton …

Dele që nuk ju vlen as leshi…

Nga Ida Nurce Dhitë e Gertës, më të famshmet në Shqipëri për momentin, janë të zgjuara. Janë me arsim të …

Për kë bien kambanat?

Nga Astrit Patozi Mos prisni që ambasadori Lu të flasë edhe për Rigertën e Rubikut për të kuptuar nga anon …

Fjalimi i plotë/ Donald Lu: Shqipëria, qendër e krimit të organizuar. Trafikantët e mëdhenj dhe familjet mafioze kurrë nuk shkojnë përpara drejtësisë

Nga Donald Lu* Sot në këtë sallë shoh dy grupe. Grupi i parë është afër skenës, ata janë disa të …

« Kthehu Rifresko