Politikë

Cakaj pa certifikatë sigurie, Meta: Të ngrihet Komisioni Hetimor për DSIK


               Publikuar në : 12:36 - 11/01/19 |
el ida

Një ditë pasi refuzoi të dekretojë Gent Cakajn si ministër të jashtëm, kreu i shtetit Ilir Meta, kërkon ngritjen e komisionit hetimor parlamentar për hetimin e veprimtarisë së Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Kualifikuar.

Këtë këtëkesë Meta e bën për asryen se DSIK i dha certifikatë sigurie brenda 24 orëve Genti Cakajt.

Meta e ka drejtuar letrën e tij kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, kreut të grupit socialist Taulant Balla, atij të PD, Edmond Spaho dhe kreut të LSI, Petrit Vasili, ku u kërkon të ngrejnë komision hetimor për rastin në fjalë.

Kërkesa vjen pasi nga procedura e verifikimit rezultoi se Cakaj punonte pa certifikatë sigurie, edhe gjate periudhes si zv.minister i jashtem.

1 3 2 4
<
>

Pas