Aktualitet

Avokati: Safet Bajri akuzohet vetëm për trukim ndeshjesh


               Publikuar në : 16:19 - 24/09/18 |
b.f

Gjykata e Krimeve të Rënda kanë lënë në masën e sigurisë “burg pa afat” Safet Bajrin dhe 5 anëtarë të tjerë të grupit kriminal “Bajri”.

Arbër Hoxha, avokati i Safet Bajrit e ka cilësuar të paligjshëm vendimin e Krimeve të Rënda dhe tha se nga pala mbrojtëse u ofrua garancia pasurore por kjo nuk u mor parasysh. Sipas tij akuza e vetme ndaj klientit të tij është jo për ndikimit në gara sportive (trukim i ndeshjeve).

“Gjykata e Krimeve të Rënda në kundërshtim me nenin e la në fuqi arrestin me burg ndërkohë që duhet të kishte vendosur garanci pasurore. E ofruam në masën 1 mln lekë ose sa ta kërkonte gjykata. Aktualisht masa e sigurimit për Safet Rustemin përveç se ndikimit në gara sportive s’ka asgjë tjetër. Nuk mund të shprehem për akuza në vende të tjera”, tha ai.

“Për të gjashtë personat që dolen sot para Gjykates se Krimeve te Renda u la e njejta mase sigurie. Ndërsa për 4 të tjeret që kanë dalë në gjyq në Shkodër, janë arrestuar në flagrancë nuk kanë lidhje me këtë procedim”, deklaroi avokati.

Pas