4

Ambasdori Lu ndërhyn në çështjen e Kryeprokurorit: Pro mazhorancës

               Publikuar në : 12:46 - 07/12/17 |
ri.de.

Teksa në Kuvendin e Shqipërisë është hapur procedura për zgjedhjen e kreut të ri të akuzës, reagon ambasadori amerikan Donal Lu duke influencuar këtë proces. Ndër rreshta kuptohet qartë se Lu është në mbështetje të mazhorancës për të larguar Llallën dhe për të caktuar një prokuror të përkohshëm. Sakaq, opozita është kundër. Sipas saj nuk mund të ketë kryeprokuror politik, por të zgjedhur nga KLP-ja.

Më poshtë statusi në facebook i Donald Lu

Kushtetuta dhe Ligji Prokurorial janë të qarta. Ambasada e SHBA mbështet opinionin ligjor OPDAT dhe EURALIUS që i është dhënë Kuvendit. Ne i bëjmë thirrje Parlamentit që ta respektojë ligjin. “| Ambasadori Donald Lu

/Opinion.al

Pas