Politikë

“77% e shqiptarëve s’përballojnë dot dentistin”, Vasili: Rëndësi ka që Rama i ka mirë dhëmbët


               Publikuar në : 13:11 - 09/08/18 |
b.f

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar pas publikimit të Anketës Europiane për Cilësinë e Jetës të Komisionit Europian, ku bënte me dije se 77% e shqiptarëve e kanë të vështirë të përballojnë shpenzimet për kujdesin dentar. Vasili shkruan se kjo është shifra më negative në Europë sepse shëndeti i shqiptarëve është i rrezikuar, pasi qindra komplikacione shëndetësore, shkaktare të sëmundjeve të rënda lidhen drejtpërsëdrejti me stomatologjinë.

Statusi i plotë:

77% e shqiptareve nuk e perballojne dot dentistin, por kryeministri po dhe kjo ka rendesi.

Sipas Anketës Europiane të Cilësisë së Jetës, të Komisionit Europian, 77% e të anketuarve shqiptarë u përgjigjen se e kanë shumë të vështirë që të përballojnë shërbimet e përkujdesit dentar.

Kjo eshte shifra absolutisht me negative ne Europe.

Te gjitha vendet e Ballkanit e kane me te ulet se sa Shqiperia, pra Shqiperia eshte me keq se te gjithe.

Kete studim nuk e ka bere opozita shqiptare, por Komisioni Europian.

Shendeti i shqiptareve eshte i rrezikuar pasi qindra komplikacione shendetesore shkaktare te semundjeve te renda lidhen drejtpersedrejti me stomatologjine.

Kuptohet qe shkollepakti nuk mer vesh nga keto gjera.

Por rendesi ka qe kryeministri i ka fort ne rregull dhembet e tij dhe ka boll para’ per t’i mirmbajtur ato brenda dhe sidomos jashte vendit.

Edhe ne shpenzimet per Arsimin sic referon Forumi i Ballkanit, Shqiperia eshte absolutisht e fundit ne Ballkan me 3.1%,kur Kosova e ka 4.6% dhe Mali i i Zi 4.5%.

Nje pyetje per ta mbyllur:

A do te arrije ndonje tregues per te qene ky kryeminister, se per te gjithe treguesit jemi ne fund te Ballkanit se me gjere nuk po kerkojme?

Sepse keshtu si e ka zene ky kryeminister do ta perfundoje qeverisjen sic thote populli “ashtu hyri ashtu doli kastravec”

 

Pas