Bota

10 fakte nga zgjedhjet afatmesme në SHBA


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:54 - 07/11/18 |
el ida

Rezultatet paraqesin pengesa të reja për Trumpin, ndërsa demokratët fitojnë një shumicë parlamentare dhe republikanët mbajnë kontrollin e Senatit.

Kandidatja e qeverisë demokratike Stacey Abrams refuzoi të pranonte garën ndaj rivalit të saj republikan herët në mëngjesin e së mërkurës.
Kundërshtari i saj republikan Brian Kemp mbajti kryesimin me 99% të zonave të raportuara.

Kandidati Demokratik në Florida, Andrew Gillum, e pranoi republikanin Ron DeSantis, të cilin AP më vonë e shpalli fitues. Zgjedhjet e Guvernatorit të Floridës ishin një nga garat më të shtrenjta të ciklit.

2. Një surprizë nga shtëpia në Oklahoma

Ky vend u vlerësua nga Raporti Politik i Cook-it si një vend që do të qëndronte në kolonën republikane. Ishte vendi i vetëm i vlerësuar i sigurt për të mos u rrokullisur në kolonën Demokratike, duke e bërë atë surprizën më të madhe të natës.

Demokratja Kendra Horn mundi republikanin Steve Russell. Vërejtje: Bilioneri Michael Bloomberg, krahu politik shkoi vonë, duke shpenzuar shumë për të rrokullisur karrigen.

3. Një lloj surprize në Teksas

Ndërsa Oklahoma ishte një surprizë e madhe, kishte dhe disa të tjerë që suprizuan. Republikani I Teksasit John Culberson u mund nga demokratja Lizzie Pannill Fletche. Dhe republikani i Nju Jorkut Daniel Donovan u mund nga demokrati Max Rose.

4. Demokratët e Senatit pengohen në trungun e terreni

Që nga e mërkura, Senatori Demokratik Joe Mançin i West Virginia ishte i vetmi demokrat i tanishëm i rizgjedhur në Senat nga një shtet tradicionalisht i kuq.
Tre të tjerë u mposhtën: demokratët Claire McCaskill nga Misuri, Heidi Heitkamp i Dakotës së Veriut. Dhe Joe Donnelly nga Indiana. Ata u goditën nga kundërshtarët republikanë që u zotuan të jenë aleatë më të mirë të Presidentit Trump.

Republikanët argumentuan se beteja e hidhur e konfirmimit të drejtësisë Brett Kavanaugh iu dha energji bazave të tyre në këto shtete; disa demokratë pranuan mbështetjen e republikanëve të mbijetuar pas zënkës së konfirmimit muajin e kaluar.

Një demokrat i pestë nga një shtet tradicionalisht i kuq, senatori Jon Tester i Montanës, u mbyll në një garë me auditorin shtetëror republikanin Matt Rosendale, që ishte shumë afër thirrjes që nga e mërkura herët. Z. Tester gjithashtu votoi kundër konfirmimit të Drejtësisë Kavanaugh.

5.Cruz kundër Beto

GOP Senatori i Teksasit Ted Cruz fitoi rizgjedhjen në Senat pas një gare që e pa atë të bëhet objektivi i fushatës më të madhe të rrënjëve në historinë amerikane. Associated Press deklaroi z. Cruz si fitues në lidhje me Republikanin Demokratik Beto O’Rourke.
Fitorja e Z. Cruz tregon se shteti ende mbetet jashtë duarve të Demokratve pavarësisht nga fantazitë e mbajtura gjatë partisë për ndryshimet demografike në shtet që e largojnë atë nga duart e republikanëve.

6. Një “gjigand” pëson disfatë

Abigail Spanberger, një oficer i fshehtë i CIA-s, mundi republikanin Dave Brat në periferi të Richmond. Z.Brat, një profesor i ekonomisë në një kolegj lokal, u bë një yll partysh me çaj në vitin 2014 kur rrëzoi kreun e shumicës së republikanëve Eric Cantor në shtëpinë kryesore më të madhe.

7.Demokratët kalojnë nëpër periferi

U aludua për një kohë të gjatë që rruga drejt shumicës së Dhomës Demokratike do të kalonte nëpër periferitë e Amerikës. Dy rrethe ndihmojnë për të vërtetuar këtë hipotezë. Demokrati Jason Croë mundi Mike Coffman për rizgjedhje në një lagje periferike në Denver. Z. Coffman ishte një objektiv shumëvjeçar për demokratët, duke pasur parasysh ndryshimet demografike në rrethin e tij. Ai mësoi shkëlqyeshëm spanjisht pasi distrikti i tij u riskicuanë vitin 2012 për të përfshirë një popullatë rreth 20% hispanike. Z. Croë është një avokat dhe një rishtar politik i cili ka fituar tërheqje nga ndjenja anti-Trump dhe nga mesazhi i tij për kontrollin pro-armë i lidhur me shërbimin e tij si një ushatr në Afganistan dhe Irak.

Republikinia Virginia Barbara Comstock , renditur në mesin e republikanëve më të prekshëm të Shtëpisë, humbi garën e saj për një mandat të tretë. Ajo ishte republikanja e parë që humbi natën e së martës.

8. Demokratët rrokullisën disa pallate të guvernatorëve në Midwest

Demokratët rrokullisën disa pallate të guvernatorëve. Partia mori kontrollin në Illinois, Miçigan, Kansas dhe Ëisconsin, ku gurvernatori Scott Ëalker ende nuk kishte pranuar që nga ora 3:15 të mërkurën. Demokratët humbën një garë për guvernator në Ohajo, e cila ishte tashmë në duart e republikanëve.

9. Nuk ka ndërhyrje të rëndësishme në Zgjedhjet e Zbuluara

Zyrtarët e sigurisë së SHBA dhe firmat e mediave sociale panë një sasi të kufizuar të dezinformimit të qëllimshëm që synonte zgjedhjet afatmesme. Megjithatë, ata thanë se nuk kishin parë ndonjë përpjekje të rëndësishme për të shkelur drejtpërdrejt infrastrukturën e zgjedhjeve me sulme kibernetike. Agjencitë qeveritare, përfshirë FBI-në dhe Departamentin e Sigurisë Kombëtare, mbetën në gatishmëri.

10. Fitoret historike të muslimanëve që rrisin kolonën e grave fituese në Kongres

Dy gra muslimane nga Midwest u zgjodhën në Dhomën e Përfaqësuesve, duke bërë histori si gratë e para të besimit të tyre që shërbyejnë në Kongres.

Rashida Tlaib, një amerikane palestineze, do të përfaqësojë Miçiganin dhe Ilhan Omari, dikur një refugjate Somaliane në Kenia, do të përfaqësojë Minesotën.

Të dyja morën shumicën dërrmuese të votave në rrethet e tyre përkatëse të martën dhe u bashkuan grave demokratike që vinin në Kongresin e ri./Opinion.al

Përshtati: Elida Marvataj

Pas